,

Perlator do wody. Jak działa perlator?

Perlator do wody to małe urządzenie, które ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i oszczędności w naszych domach. Choć często nie zwracamy na nie uwagi, to jednak znacznie wpływa na komfort korzystania z wody i może przyczynić się do sporej oszczędności. Ale jak działa perlator? Czy warto zainwestować w takie urządzenie?

Co to jest perlator?

Perlator, nazywany również aeratorem, to urządzenie montowane na końcu baterii lub kranu, które miesza strumień wody z powietrzem. Dzięki temu, mimo zmniejszonej ilości wody, strumień pozostaje pełny i mocny. W efekcie, zużycie wody jest mniejsze, a my nie odczuwamy różnicy w komforcie korzystania z kranu.

Jak działa perlator?

W perlatorze znajduje się siatka, przez którą przepływa woda. Pod wpływem ciśnienia wody, powietrze jest zasysane do wnętrza urządzenia, a następnie mieszane z wodą. Dzięki temu powstaje strumień wody z bąbelkami powietrza. Niewielki rozmiar bąbelków powoduje, że strumień wody jest gęsty i mocny, mimo mniejszej ilości wody.

Zalety korzystania z perlatora

Perlator to urządzenie, które przynosi wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • Oszczędność wody – dzięki perlatorowi zużywamy mniej wody, co przekłada się na mniejsze rachunki za wodę.
  • Ochrona środowiska – mniejsze zużycie wody to mniejszy wpływ na środowisko.
  • Komfort użytkowania – mimo mniejszego zużycia wody, strumień pozostaje pełny i mocny, co zwiększa komfort korzystania z kranu.

Tabela porównawcza zużycia wody bez i z perlatorem

Poniższa tabela pokazuje, jak dużą oszczędność wody i pieniędzy może przynieść korzystanie z perlatora.

Zużycie wody bez perlatora (l/min) Zużycie wody z perlatorem (l/min) Oszczędność wody (l/min)
Przepływ wody 12 6 6
Roczna oszczędność wody (w litrach) 3 153 600
Roczna oszczędność wody (w złotych) 1261,44
Przeczytaj  Jak stosować bloker wilgoci?

Jak widać, korzystanie z perlatora może przynieść spore oszczędności, zarówno w zakresie zużycia wody, jak i kosztów jej zużycia.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy perlator zmniejsza ciśnienie wody?

Nie, perlator nie wpływa na ciśnienie wody. Jego zadaniem jest jedynie zmieszanie wody z powietrzem, co daje wrażenie pełnego i mocnego strumienia wody, mimo mniejszej ilości wody.

Czy perlator pasuje do każdego kranu?

Większość perlatorów pasuje do standardowych kranów. Jeżeli jednak mamy nietypowy kran, warto skonsultować to z producentem perlatora lub sprzedawcą.

Czy perlator trzeba czyścić?

Tak, perlator trzeba regularnie czyścić, aby usunąć osady i kamień, które mogą się w nim gromadzić. Częstotliwość czyszczenia zależy od jakości wody w naszym domu.

Jakie są koszty zakupu perlatora?

Koszty zakupu perlatora są niewielkie – zazwyczaj wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Biorąc pod uwagę oszczędności, jakie przynosi korzystanie z perlatora, jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Perlator to małe urządzenie, które może przynieść wiele korzyści. Warto zainwestować w perlator, aby oszczędzać wodę, pieniądze i dbać o środowisko.

Oceń poradę
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *